Samorozwój

Akceptacja – strach przed byciem sobą

Jak trudno w XXI w. o akceptację samej siebie. Przyczyn może być wiele np. wychowanie, które doprowadziło do braku samoakceptacji, towarzystwo kierujące się innymi wartościami w życiu, social media kreujące coraz to nowszy ideał piękna i wiele, wiele innych. Pytanie brzmi; Jak pokonać strach przed byciem sobą i zaakceptować taką, jaką się jest?

Gorszy dzień

Trudne dni się zdążają i to nic dziwnego. Przecież nikt nie wymaga od Ciebie, abyś każdego dnia od świtu do zmierzchu chodziła uśmiechnięta. To byłby absurd ;D. Ale zastanów się, ile jest tych złych dni? Czy nie za często budzisz się i tracisz ochotę na najmniejszy ruch? Powody mogą być różne, często to oznaka wczesnej depresji, którą coraz więcej ludzi się usprawiedliwia. Nie zapominajmy, że diagnozę wystawia lekarz, a nie internet, co prowadzi do błędnych postępowań. Gorsze dni pomagają odpocząć, zresetować się po ciężkim tygodniu pracy i pobyć samemu ze swoimi myślami. Warto pozwolić sobie na jeden ciężki dzień, aby zechcieć lepszego jutra. Często organizm domaga się odpoczynku i nie mamy ochoty na żadne kontakty międzyludzkie. Nie mniej do siebie żalu, jeśli bańka emocjonalna się przepełni i wybuchniesz płaczem, takie sytuacje pomagają, dzięki nim poznajemy siebie, swoją osobowość.

Zwierciadło

Są dni, kiedy patrzysz w lustro i nie masz do siebie za grosz miłości. Doszukujesz się najmniejszej wady, aby dodać kolejny kompleks do kolekcji. Nie jest to łatwa walka. Można wprowadzić do swojego życia nowe diety, aktywności fizyczne, które będą miały za zadanie zmienić sylwetkę. Zauważyłam sama po sobie, że świadomość zdrowego odżywiania polepsza moje samopoczucie i stosunek do ciała. Okres dojrzewania to bardzo trudny czas, w którym szczególnie jesteśmy narażone na kompleksy. Odpowiednie podejście pomaga zmierzyć się z trudnościami i zawahaniami emocjonalnymi. Mogę zadawać sobie pytania; Dlaczego nie mam długich nóg? Dlaczego nie mam smukłej twarzy Belli Hadid? Dlaczego mimo zdrowego odżywiania i ruchu nie mam chudziutkich nóg? Pytania bywają zabawne, ale to właśnie tkwi w głowie dojrzewającej kobiety, która pragnie się w zaakceptować. Odpowiedzi są proste, ale trudne do zrozumienia. Miłość do samej siebie to bardzo długa droga i nie raz się potkniesz w drodze na szczyt, ale warto! W końcu to Ty spędzisz ze sobą całe życie ;). Tylko pomyśl jak nudny byłby świat, gdyby każda z nas wygladała tak samo…

Insta kompleks

Nikogo nie zdziwi, jeśli stwierdzę, że Instagram to miejsce idealne, aby zaburzyć swoją samoakceptację. Śmieszne jest to, w jaki sposób instablogerki pokazują swoją codzienność. Zaczynając od idealnego życia, a kończąc na wspaniałym wyglądzie. Młoda, dojrzewająca dziewczyna borykająca się z problemami, widząc tak doskonały świat drugiej osoby, może zupełnie rzucić się w wir kompleksów. Nie tylko dotyczy to młodych osób, ale i dojrzałych kobiet, które zauważając cery bez skazy zapragną poddać się poprawkom estetycznym. Cieszy mnie fakt, że kont pokazujących rzeczywistość jest coraz więcej. Niemniej jednak, aby nie popaść w obłęd, należy tą jak i pozostałe aplikacje brać z przymrużeniem oka. Nie jestem w stanie zliczyć ile razy odczuwałam zazdrość, widząć idealny dzień instablogerek. Logiczne jest to, że nikt nie wrzuci nudnej chwili ze swojego życia, ale właśnie ten najciekawszy moment się liczy dla publiki. Instagram bywa dla mnie inspiracją, kiedy brakuje mi pomysłów jak się ubrać, co zjeść, gdzie wybrać się na weekend, ale potrafiłabym się bez niego obyć ;). Nie będę oszukiwać, miło popatrzeć na przyjemne dla oka zdjęcia, ale kiedy zaglądam w swoją prywatną galerię w telefonie, żadne konto nie jest konkurencją.

Bądź sobą

Wiem jak trudno przebywać w towarzystwie o zupełnie innym podejściu do życia. A jeszcze trudniej jest pokazać siebie wśród innych. Uwierz, jeśli otaczasz się ludźmi, przy których boisz się zachować tak jak przy najbliższych, to nie trać czasu na te osoby. Im częściej znajdujesz się w takich przykrych sytuacjach, tym gorzej zaczynasz się czuć ze sobą. Jestem bardzo wdzięczna, że w moim życiu są ludzie przy których jestem w 100% sobą i nie muszę się krępować lub kryć. Jednak takie zachowanie buduje się przede wszystkim na miłości do samej siebie. Bez tego ani rusz. Pokazując drugiemu człowiekowi swoją szczerość, będziemy zawsze na pozycji wygranej. Nie zawsze los jest sprawiedliwy, ale my żyjemy w sprawiedliwości z sumieniem. Jesteś taka, a nie inna. Nikt nie ma prawa od Ciebie wymagać czegoś co trudno, a czasem nie można osiągnąć. W końcu to my kobiety jesteśmy płcią piękną, ale nie zapominaj, że całe piękno tkwi w tym, co wewnątrz nas.

“Zewnętrzne piękno jest jedynie urokiem chwili. Wygląd zewnętrzny nie zawsze jest odzwierciedleniem duszy.”
-Georg Sand

Natalia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *